כניסת משתמשים לאתר

זכור אותי במחשב זה שכחת סיסמה?
גן פרטי גן עירוני
סגור מפה גן פרטי מנוי גן פרטי מנוי גן פרטי שאינו מנוי גן פרטי שאינו מנוי גן עירוני גן עירוני
פורום - הגננות המקצועי פורום - פסיכולוגיה והתפתחות הילד פורום - מוסיקה ותנועה בגיל הרך פורום - רישיונות לגני ילדים פורום - עיצוב תכנון ומיתוג הגן פורום - המלצות על גנים פורום - פרסום הגנים והמשפחתונים
לוח דרוש/ה מורה לתנועה או למוסיקה לוח דרושה סייעת/גננת לוח מטפלות ובייביסיטר
לוח מפעילי חוגים לוח ספקים לוח מסירה החלפה לוח נדלן של גן לוח יד שניה
מאמרים תכנים לגננות שיווק ופרסום בגן ילדים מכללות לגיל הרך
טפסים להורדה בניית אתר אינטרנט לגן מחירון לאתר אינטרנט תכנים ומידע לגננת מתנות לגני ילדים
Google

תנועה, יציבה והתפתחות במעגל החיים

תנועה, יציבה והתפתחות במעגל החיים
 מאת חדוה ארז


 
תינוקות חייבים תנועה להתפתחות תקינה. התנועה הספונטנית מתחילה עוד מהרחם. עם היציאה מהרחם כוח הכובד מאפשר התפתחות של העצם, השריר וכל מערכות החוש והתנועה.


תינוקות מראים תבניות תנועה תקינות לאחר שגופם "למד" והבין את כוח הכובד בצורה נכונה- נשיאת משקל נכונה מאפשרת תנועה נכונה. תינוק לומד לשבת, לעמוד וכך בעצם מתמודד עם כוח הכובד במנחים הדורשים שיווי משקל סטטי.

מכאן הדרך לשווי משקל בתנועה היא קצרה וטבעית- נובעת מתוכנו, ככל הנראה מוטבעת בנו גנטית (איך זה שרוב התינוקות הטיפיקלים לומדים תנועה בצורה דומה מאוד?)

כל החיים אנו משתמשים בתבניות התנועה שלמדנו בינקותנו. תבנית לקויה תשפיע על המשך הלמידה המוטורית ותגרום ללקויות נוספות בתנועה וביציבה.

שליטה ובקרה ביציבה מאפשרות שמירה על שיווי משקל זאת אומרת שמירה על מרכז הכובד בתוך בסיס התמיכה, זאת אומרת שהילד לא יפול או שאם יפול יוכל לבלום עצמו על ידי הגדלת בסיס התמיכה (למשל לשלוח רגל/יד).

הילד לומד את הסביבה דרך חקירת המרחב עם גופו. מגוון האפשרויות לחקירה גדל ככל שיהיה לו מגוון מוטורי רחב יותר, חווית ההצלחה במשימה תגדל והילד ירצה לתרגל אותה שוב ושוב- כך היא תוטמע בתור תבנית במוחו.ילדים שמתקשים ביציבה יתקשו בתנועה ובתחושה עמוקה (או להיפך) ומכאן יתקשו להתפנות כדי ללמוד כישורים יומיומיים (ADL), כישורים גרפו-מוטוריים, כישורים קוגניטיביים, כישורים חברתיים וכתגובה ירד ביטחונם העצמי...

בגיל ההתבגרות הגדילה המואצת דורשת שינויים יציבתיים מהירים. בסיס טוב ליציבה יאפשר התפתחות טובה של השלד וימנע בעיות וכאבים לדוגמא לשבת בשקט ולהתפנות להקשבה בכיתה אפשר רק עם יציבה טובה בישיבה.
נער שעוסק בספורט יצליח יותר, יבצע את הספורט באיכות גבוהה יותר אם הבסיס לתנועה וליציבה והשליטה והבקרה ביציבה יהיו טובים יותר. כתוצאה מכך נראה פחות פציעות וכאבים לאחר האימון.סיבה נוספת היא התפתחות עקמות המואצת בגיל ההתבגרות. לסיכום אפשר לומר כי כמו שהבחירות בחיינו מתבססות  על הצלחות והפסדים מי שלא "מצליח" מבחינה גופנית יאלץ למצוא כישורים פחות ספורטיביים ושוב חזרנו לנקודת ההתחלה.. נשמע מוכר? הביצה והתרנגולת...

 שם משתמש:
כותרת:
תוכן:
שם משתמש נושא התגובה תאריך

כתבות נוספות

סרטון לצפייה


גן ילדים ללא רישיון - סרט חובה לכל גננת והורה שילדו בגן

מתנות לגני ילדים

מבחר רב של מוצרים במחירים נוחים.
מתנות לגני ילדים
כל הזכויות שמורות Copyright © 2005
נבנה על ידי EKDESIGN ekdesign.co.il