כניסת משתמשים לאתר

זכור אותי במחשב זה שכחת סיסמה?
גן פרטי גן עירוני
סגור מפה גן פרטי מנוי גן פרטי מנוי גן פרטי שאינו מנוי גן פרטי שאינו מנוי גן עירוני גן עירוני
פורום - הגננות המקצועי פורום - פסיכולוגיה והתפתחות הילד פורום - מוסיקה ותנועה בגיל הרך פורום - רישיונות לגני ילדים פורום - עיצוב תכנון ומיתוג הגן פורום - המלצות על גנים פורום - פרסום הגנים והמשפחתונים
לוח דרוש/ה מורה לתנועה או למוסיקה לוח דרושה סייעת/גננת לוח מטפלות ובייביסיטר
לוח מפעילי חוגים לוח ספקים לוח מסירה החלפה לוח נדלן של גן לוח יד שניה
מאמרים תכנים לגננות שיווק ופרסום בגן ילדים מכללות לגיל הרך
טפסים להורדה בניית אתר אינטרנט לגן מחירון לאתר אינטרנט תכנים ומידע לגננת מתנות לגני ילדים
Google

תינוק שני מצטרף למשפחה

תינוק שני מצטרף למשפחה

 
מאת כרמית מטלון גולדברג, יועצת שינה ומדריכת הורים, בעלת משפחה חורפת
 
 
המורכבות בלידת תינוק שני

תינוק חדש בבית, בלי קשר ל"איזה מספר" הוא, מביא איתו אוסף של מורכבויות: חוסר שינה ועייפות, דילמות לגבי הנקה והאכלה, התמודדות עם בכי, גזים וכאבי בטן ועוד.
המציאות הופכת להיות אף יותר מורכבת כאשר זו אינה הלידה הראשונה. בלידה חוזרת, הסביבה כבר אינה "סטרילית" ולהורים אין את הפריווילגיה להתמסר לחלוטין, הן מבחינה רגשית והן מבחינה טכנית, רק לטיפול בתינוק החדש, כי הוא לא היחיד..
מציאות כזו יכולה להעלות רגשות אשם אצל ההורים כלפי התינוק החדש, בשל העובדה ש"אין להם זמן אליו" כמו שהיה להם עבור הילד הגדול, ובמקביל, דאגות כלפי הילד הגדול, על כך ש"מזניחים" אותו ועל כך שחלק מתשומת הלב נגזלת ממנו.
 
 
למה קשה ל'אח הגדול'?

האח הגדול היה עד עכשיו ה"נסיך" של הבית.
מהרגע שנולד התחיל הבית לחוג סביב הצרכים שלו, אמא ואבא היו "רק שלו" ופתאום מצטרף עוד תינוק, שגורם לו לאבד את הבלעדיות שלו ובעצם מאיים על המקום שלו בתוך המשפחה.
באופן טבעי ונורמאלי, לידת תינוק חדש עשויה לעורר אצל האח הגדול רגשות של קנאה וכעס. ייתכנו ביטויים התנהגותיים של רגרסיה כמו חזרה לדיבור תינוקי או התנהגות תינוקית, הרטבה, בקשה למוצץ, בקבוק ואף הנקה ופגיעה בהרגלי השינה (קשיי הירדמות וריבוי התעוררויות במהלך הלילה).

 
מה אפשר לעשות?

1.
הכנה - לא כדאי להתחיל להכין את הילד מוקדם מידי לאורך ההיריון, שכן לילדים קשה להכיל ציפייה לפרק זמן ארוך.

2. 
העברת חפצים - אם מתכוונים להשתמש במיטה, בעגלה או בצעצועים בולטים של הילד הגדול – כדאי להרחיק אותם מהילד מראש, לפני הלידה, ולא להעביר אותם ישירות לתינוק מיד עם הלידה, על מנת שלא ליצור אצלו תחושה שהתינוק "גוזל" ממנו את הדברים.

3.
שינויים בחיי הילד הגדול – אם מתוכננים שינויים משמעותיים כמו כניסה לגן, גמילה, הקניית הרגלי שינה - כדאי לעשותם לפני ובמנותק מהלידה ולא במקביל אליה. 

4.
ביקור בביה"ח - כדאי להביא את הילד הגדול לביקור בביה"ח, אך להקפיד שבשעת הביקור אמו פנויה לחבק ולהיות איתו.

5.
לשתף בטיפול – מומלץ לשתף את האח הגדול בטיפול בתינוק (בהתאם לגילו כמובן), לתת לו להביא חיתול, משחה, לזרוק לפח וכדומה. כדאי גם לתת לו להחזיק את התינוק, תחת השגחה.

6. ל
חזק התנהגויות חיוביות - ההתנהגות שלנו ההורים היא השפה שבאמצעותה אנחנו מלמדים את הילדים שלנו באופן המשמעותי ביותר. מומלץ לתת לילד הגדול תשומת לב כמו מחמאה וחיבוק על התנהגויות חיוביות, בוגרות ורצויות – על מנת לחזק ולהשריש התנהגויות מסוג זה.
 
7. "
זמן איכות" – כדאי ליזום ולהקדיש לילד הבכור זמן לבד, כדי לעזור לו להרגיש רצוי ושמקומו במשפחה בטוח.
 
8. א
יזה כיף להיות גדול – אפשר להדגיש את ההבדלים ביכולות של התינוק ושלו, לספר כמה כיף לכם ולו שהוא יודע לעשות דברים "של גדולים", כמו לדבר, להתלבש לבד, ללכת לחוג ועוד.

9. 
קנאה ורגרסיות – כאמור, תגובות של רגרסיות התנהגותיות ורגשות של כעס וקנאה הם טבעיים ונפוצים שבסמיכות ללידה אין צורך להתרגש מהם. כדאי לקבל אותם בהבנה מבלי "להילחם" בהם ישירות ולהפגין כלפיהם כעס ישיר.

10. 
פגיעה בהרגלי השינה – יש ילדים שמגיבים ללידת אח חדש בקשיי הירדמות ובריבוי התעוררויות במהלך הלילה. על מנת שלא לקבע את הרגרסיה ולא לבסס את הפגיעה בהרגלי השינה כדאי להקפיד ולהיענות לצרכים של הילד, אך במקביל להמשיך ולהרדימו כמו לפני ה"משבר", מבלי להכניס גורמי עזר חדשים כמו מעבר למיטת ההורים, הרדמה על הידיים או האכלה. ככל שתישמר המסגרת - החזרה לשגרה תהיה מהירה יותר.
 
 
ולסיכום, חשוב לא להיבהל ולזכור שלא משנה כמה מתכוננים – המציאות נוטה להפתיע ולידה של תינוק נוסף מביאה איתה פעמים רבות משבר ברמה כזו או אחרת, זה עובר...


 שם משתמש:
כותרת:
תוכן:
שם משתמש נושא התגובה תאריך

כתבות נוספות

הטבה מיוחדת לגננות לכבוד סוף שנה! לפרטים...

סרטון לצפייה


גן ילדים ללא רישיון - סרט חובה לכל גננת והורה שילדו בגן

מתנות לגני ילדים

מבחר רב של מוצרים במחירים נוחים.
מתנות לגני ילדים
כל הזכויות שמורות Copyright © 2005
נבנה על ידי EKDESIGN ekdesign.co.il