כניסת משתמשים לאתר

זכור אותי במחשב זה שכחת סיסמה?
גן פרטי גן עירוני
סגור מפה גן פרטי מנוי גן פרטי מנוי גן פרטי שאינו מנוי גן פרטי שאינו מנוי גן עירוני גן עירוני
פורום - הגננות המקצועי פורום - פסיכולוגיה והתפתחות הילד פורום - מוסיקה ותנועה בגיל הרך פורום - רישיונות לגני ילדים פורום - עיצוב תכנון ומיתוג הגן פורום - המלצות על גנים פורום - פרסום הגנים והמשפחתונים
לוח דרוש/ה מורה לתנועה או למוסיקה לוח דרושה סייעת/גננת לוח מטפלות ובייביסיטר
לוח מפעילי חוגים לוח ספקים לוח מסירה החלפה לוח נדלן של גן לוח יד שניה
מאמרים תכנים לגננות שיווק ופרסום בגן ילדים מכללות לגיל הרך
טפסים להורדה בניית אתר אינטרנט לגן מחירון לאתר אינטרנט תכנים ומידע לגננת מתנות לגני ילדים
Google

פורים בגן – הילדים שלא רוצים להתחפשפורים בגן – הילדים שלא רוצים להתחפש
מאת: נירית גיבנט מרכז אתרוג, מכון לחינוך ולהורות

 
"חג פורים, חג פורים, חג גדול לילדים. מסיכות, רעשנים, שירים וריקודים..." - כך אנחנו נוהגים לשיר, ונשאלת השאלה: האם חג פורים הוא 'חג גדול לילדים' או שמא 'חג גדול על ילדים'?

האם עצרנו לרגע לחשוב:
 • על הילדים שאינם רואים בחג פורים הזדמנות מדהימה לשינוי זהותם ליום אחד?
 • על הילדים שמתביישים להופיע בתחפושת לגן, לא כל שכן להשתתף בחגיגה הפורימית עם כל החברים- הכוללת שירים, ריקודים ורעש של רעשנים?
 • על אלה שמפחדים מתחפושות שונות ולא רוצים להפרד מההורים כשהגננת שהתחפשה לא ממש מוכרת להם?
ישנם ילדים אשר אינם נוטים להתבלט, אלא שהם נשארים במהלך השנה מבוישים ומופנמים יותר מאחרים. ילדים אלה, לא תמיד ששים להשתתף במסיבות שנערכות בגן, מעדיפים לשחק לבדם או עם קבוצת חברים קטנה. גם ילדים מוחצנים אשר קולם נשמע יותר מאחרים לאורך השנה, עשויים לחוש שלא בנוח בחג פורים.
 
בחג הפורים יש אווירה מיוחדת. רבים מאתנו מנצלים את החג כדי ללבוש זהות שונה, חלקנו מנסים להבליט תכונות שבדרך כלל לא באות לידי ביטוי או כאלה שהיינו מייחלים שיהיו לנו.
באופן טבעי, אנו מנסים לעשות את אותו דבר גם על ילדינו: מי מאיתנו שמאפשר לילד לבחור את התחפושת שלו בעצמו, ומי מאיתנו שבוחר בשבילו, בהתאם לאופן שבו אנחנו רוצים שיראו את הילד שלנו.
פעמים רבות אנחנו לא מפספסים את ההזדמנות ודואגים לחפש גם את התינוק הקטן, ולו בשביל התמונה למזכרת בלבד. אך מתי מתעורר הקושי? כשאנחנו עומדים בערב החג מול הילד, אחרי שהתרוצצנו ומצאנו את התחפושת הרצויה, או אחרי שתפרנו והכנו לבד, והוא מצהיר שהוא לא רוצה להתחפש. אנו, ההורים, מתקשים לעמוד מול הילד שרוצה ללכת לגן בבגדי יומיום ולא להתחפש. חלקנו חשים כעס גדול באותו רגע, חלקנו מתוסכלים, מנסים לשכנע או מבקשים מהילד לשתף פעולה.
אנחנו רוצים שהילד יהנה וישמח עם החברים באותו יום בגן- ומבחינתנו אם לא יתחפש הוא יהיה יוצא דופן, ובפינה קטנה בלב גם שואלים את עצמנו כיצד אנחנו ניראה בעיני האחרים, אם נשלח את הילד ללא תחפושת.
 
 
בראש ובראשונה, מומלץ להזכיר לעצמנו, שכמו בהרבה מקרים אחרים, לתגובה שלנו יש ערך רב באופן שבו הילד תופס את עצמו. נזכור שהמטרה שלנו היא לגרום לילד להרגיש נוח, על אף בחירתו שלא להתחפש.

מה עוד כדאי לעשות או לא לעשות במקרה כזה? 
 1. בשלב ראשון, בין אם נראה לנו שלילד יהיה קושי להתחפש, ובין אם לא, ישנם צעדים שניתן לעשות טרם החג, כדי להתכונן.
  ניתן לדבר עם הילד על התחפושות, החגיגות, המסיבה שתהיה בגן. רצוי לשתף את הילד בבחירת התחפושת ובקנייתה או בהכנתה- במידה ומכינים בבית.
  סביר להניח שילדים יבחרו בתחפושות שגורמות להם להרגיש טוב עם עצמם ומספקות להם ביטחון ולכן רצוי להשאיר לילד את זכות הבחירה.
  רצוי שהתחפושת תהיה מוכנה לפני המועד, כדי שהילד יוכל ללבוש אותה בבית ולהתרגל אליה, וכך גם ניתן לבצע בה תיקונים בהתאם לצורך.
  בבוקר החג, כדאי לקום מוקדם יותר, כדי לאפשר לילד להתארגן בקצב שהוא רגיל אליו, וגם כדי להשאיר זמן במידה והילד מביע מחאה או חוסר שביעות רצון מהתחפושת.

   
 2. חשוב לשאול את הילד מה מפריע לו בתחפושת, ולהקשיב לדבריו. אם הילד עדיין לא מדבר, יש לקחת בחשבון שאולי אחד מהאביזרים של התחפושת מציק לו - אם זה הכובע או המחושים או כל דבר אחר. אולי הוא לא רוצה להתאפר כי התחושה לא נעימה לו.
  כאשר מקשיבים לילד, ומנסים לראות את הדברים מנקודת המבט שלו, אפשר להגיע לפתרון שיתאים לשני הצדדדים.

   
 3. חשוב לתת לילד לגיטימציה לרצונו, ולא לשפוט או לבקר אותו. לא חייבים ללכת לגן מחופשים. אפשר להגיע עם התחפושת בשקית, לעדכן את הגננת ש 'יואב לא רוצה בינתיים להתחפש', ולהציע לו לעשות זאת בגן.
  אפשר עוד בבית להציע לו רק להתאפר או לבחור רק אחד מפריטי התחפושת ולא את הכל. ניתן  להציע לו ללכת עם רעשן ביד או משהו אחר שיכניס אותו לאוירה.
  בכל מקרה, רצוי להימנע מלהגיע עם פנים אשמות ולתת לילד תחושה שהתנהגותו לא מקובלת או מכעיסה. עלינו לזכור ולהזכיר לילד כי יוכל להשתתף בכל פעילויות הגן, גם מבלי להתחפש.

   
 4. ילדים שמתקשים להגיע לגן מחופשים ייתרמו גם כאשר ההורה יישאר איתם קצת יותר באותו בוקר.
  לפעמים אף כדאי להגיע לגן יותר מוקדם, ולפני שמגיעים כל שאר הילדים, וכך הילד מרוויח יותר זמן בהסתגלות לאותו יום- הקישוטים, הגננת המחופשת, החברים שמגיעים לגן. בנוסף, במידה והילד זקוק לכך, עלינו לעזור לו מול הילדים האחרים שישאלו אותו 'למה לא התחפשת?' ובמידה והילד לא עונה, נוכל לומר 'יונתן בחר היום לא להתחפש. ככה יותר נעים לו'.
  עם זאת, מתפקידנו לתווך עבורו את הסביבה ולהכניס אותו לעניינים: כשמגיעים לגן לשבת איתו ולהסתכל יחד על הילדים האחרים- 'תראה את דני, הוא התחפש לסופרמן. איזו גלימה ארוכה יש לו.. ולילך התחפשה לנסיכה עם שמלה נוצצת'. אפשר לשאול אותו איזו תחפושת הכי מוצלחת לדעתו, לחפש את החברים הטובים יותר של הילד ולהתמקד בהם.
 
היבט נוסף הוא התייחסות הצוות החינוכי אל הילד שמגיע לא מחופש. יש גננות שיעשו עניין סביב הילד וינסו לשכנע אותו להצטרף אל החברים ולהתחפש. יש גננות שיניחו לילד לנפשו, תאפשרנה לו להתרגל לרעיון, מתוך מחשבה שבסוף ירצה להתחפש כמו שאר החברים. ישנן גננות שלאחר שתקבלנה בברכה את הילד, הן תאפשרנה לו 'להתחמם' כשהוא יושב בצד עם ההורה.

בגילאים הקטנים יותר, יש משמעות רבה למצבם הרגשי של הילדים, ולהתאמתה של הגננת למצבם זה. ילדים בני שנה ופחות אשר יגיעו לגן, למשפחתון או אל המטפלת שתיראה שונה לגמרי ממה שהם מכירים, עלולים להיבהל ממנה. במקרה כזה, היא יכולה להוריד את אחד האביזרים של התחפושת ולהראות את פניה, כפי שהילדים מכירים, או שהיא יכולה לשאול אם הילד מעוניין לשים אותו על עצמו. באפשרותה גם לשחק איתו ב 'קוקו' לזמן קצר, וכך להחזיר את מימד המשחקיות לתחפושת.
בגילאים גדולים יותר, הילדים כבר מצפים שהגננת תהיה מחופשת כשהם מגיעים לגן, ויותר משתפים פעולה עם האוירה הפורימית.
         
בתחומי חיים רבים, ישנם הבדלים בין הורים ומטפלים בגיל הרך לבין הילדים עצמם, בהתייחסות לחגים, מסיבות ואירועים חברתיים אחרים. 
 
 
עלינו לזכור כי גם כאשר הגישה הרווחת היא כפי שמתאר השיר "יום טוב לנו, חג פורים הוא חג גדול, יחד כולנו, נצאה במחול...", לא כל הילדים מרגישים כך.
עלינו לקבל בהבנה את רצונו של הילד ולכבד את בחירתו, גם כאשר הדבר קשה לנו. משום שבחג פורים ההילולה והשמחה בולטות לעין, הילדים שלא רוצים להתחפש בולטים מאוד בשונותם ולכן קשה לנו להניח לילד שממאן להתחפש.
כמבוגרים, כאן עלינו להציג בפני הילד את ההיבטים שכן מדברים אליו בחג הפורים, לצייד אותו ברעשן ובמשלוח מנות, ולגרום לו להגיע לגן עם חיוך ותחושה נעימה. שהרי הדבר שייחרט בזכרונו וייכנס לתודעתו לאורך שנים, הוא תחושת הקבלה והכבוד שניתנו לו, ולא התחפושת שהוא לבש או לא לבש בגן.
 
כותבת המאמר נירית גיבנט – מרכז אתרוג יעוץ לחינוך והורות ויוזם תוכנית "גן פלוס – הייעוץ שעושה את ההבדל". לחצו כאן ובקרו אותנו באתר.
 
 
 
 

 
 
 שם משתמש:
כותרת:
תוכן:
שם משתמש נושא התגובה תאריך

כתבות נוספות

הטבה מיוחדת לגננות לכבוד סוף שנה! לפרטים...

סרטון לצפייה


גן ילדים ללא רישיון - סרט חובה לכל גננת והורה שילדו בגן

מתנות לגני ילדים

מבחר רב של מוצרים במחירים נוחים.
מתנות לגני ילדים
כל הזכויות שמורות Copyright © 2005
בניית אתרים ekdesign.co.il